Mi az a dutch oven sütő és milyen ételeket főzzünk benne?
Dutch Oven: a sokoldalú öntöttvas edény, amely rengeteg finom étel elkészítésénél lehet jóbarátunk. A hőtartó képessége és egyenletes felmelegedés miatt lassú főzésekhez is szuper választás, mint a pörköltek vagy épp a raguk. Vegyük most át minden fontosat, amit tudni érdemes a holland sütőről.
Egy kis dutch oven történelem
A dutch oven (másnéven holland sütő) egy olyan öntöttvas edény, amelynek fedele is öntöttvasból készül és imádják a szabadtéri főzés szerelmesei. A dutch oven neve természetesen holland eredetű, mivel az első ilyen edényeket a 17. században Hollandiában gyártották, és onnan terjedtek el Angliába és Amerikába irányába. Maga az edény "működését" rémegyszerűnek mondhatjuk, kvázi a magyar bogrács párja. Kampóra akasztva, tűz és parázsra téve lehet használni, viszont ami különbség, hogy a fedelére is lehet rakni izzó szenet vagy fát, hogy még egyenletesebb legyen a hő - bár ezzel az állítással azért sokan vitába szállnak, mivel a vas alulról kapott hővel is egyenletesen felmelegszik. A dutch oven edények tökéletesen alkalmasak levesek, pörköltek, de akár kenyerek készítésére is. Az öntöttvas edények nagyon tartósak jól tartják a hőt és még plusz ízt is adnak az ételeknek, épp ezért szeretik úgy a gasztrovilág után érdeklődök. A holland sütők rendkívül tartósak valódi tény, hogy generációkon keresztül használhatók, ami azt jelenti, hogy egy igazán hosszútávú befektetés a háztartásban, mindössze a használat utáni lépésekre kell odafigyeljünk.
Milyen méretű edények vannak?
Ahogy egy átlagos konyhába belépve több méretben is találunk edényeket úgy a dutch oven mérete sem csak egy változatra korlátozódik, sőt még akár a forma sem feltétlen kör alakú. Leggyakrabban a méret megjelölésére a litert használják, amely egyben az űrtartalmát jelzi. A legkisebb edények a mindössze 1-2 literes változatok, míg a legnagyobbak akár 20 literesek is lehetnek. Belegondolva a 20 literes edény már komoly súlty képvisel, főleg ha abba bekerül az étel is. A legtöbb dutch oven kerek vagy ovális, de léteznek négyszögletes változatok is. Ha az edények alját megvizsgáljuk, akkor azzal javaslatot kapunk arra is, hogy milyen hőforráson használhatjuk az edényt. A lapos fenekű edények alkalmasak gáz-, elektromos- vagy indukciós főzőlapon való használatra, míg a kerekebb aljú változatok inkább szabadtéri tűzön, kemencében vagy grillen érdemes használni. Vannak edények, amelyek kisebb lábakon állnak, aminek az a célja, hogy ne érintkezzenek közvetlenül az izzó parázzsal. Az edény fedelének formája is fontos lehet, hiszen egy mélyebb fedél több parázst tud megtartani, ami jobb hőeloszlást eredményez.
Hogy kell használni a dutch ovent?
Ahogy az előző bekezdés utolsó mondatai is mutatják, többféleképpen is használható egy ilyen edény. Sokan szeretik beletenni a parázs és a fedelére is izzó parazsat tenni, míg egy másik vélemény szerint elég a parázs felé helyezni az edényt. Nézzük néhány tanácsot a holland sütőedény használatával kapcsolatban. A dutch oven edényt első használat előtt érdemes kiégetni, azaz átmosni meleg vízzel és mosószerrel, majd szárazra törölni és olajjal átkenni. Ezután hevítsük fel az edényt füstölésig, és hagyjuk teljesen kihűlni. Ezzel létrehozzuk az edény tapadásmentes rétegét, amely megvédi a rozsdától. A dutch oven edény használatakor figyeljünk arra, hogy mindig legyen benne elegendő folyadék, hogy az étel ne égjen oda. Ha szükséges, adjunk hozzá vizet, alaplevelet vagy akár bort. Ahogy egy konyhai edénynél, úgy itt is a fedelét használva edényben lévő gőz segítségét is igénybe tudjuk venni, ami segít megőrizni a nedvességet és a tápanyagokat. Hogy pontosan milyen méretű edényre is van szükségünk az attól is függ, hogy milyen ételeket és hány főre fogunk hőzni. Aranyközép út a közepes méretű öntöttvas edények, ami a nagyjából 4-5 literes űrtalmat jelenti. A holland sütőt használat után alaposan tisztítsuk meg, vagyis mossuk el meleg vízzel (nagyon kevés mosószert használva, mert az feloldja a tapadó réteget), töröljük szárazra, majd vékonyan kenjük át olajjal. Kerüljük a túl savas ételek készítését az öntöttvas edényben, mert ezek károsíthatják az anyagot
Miért szeretik a grillesek és a kemencézők?
A nagyszerű hőelosztás nagyszerű ételeket ígér így az ételeket egyenletesen sülnek meg, amihez a grill és a kemence még tovább füstös közeggel járul hozzá. Mondanunk sem kell, hogy emiatt nagyszerű párosítás az öntöttvas és a füst. [products ids="7409,7351,7440"]
Receptek öntöttvas dutch ovenben
Annyit meséltünk már erről a sokoldalú edényről, hogy épp itt az idő mostmár főzni is benne valamit, igaz? Máris mutatunk példaképpen 10 olyan ételt, amelyek még tökéletesebbek lehetnek, ha ebben az edényben készíted el. Mutatunk húsos és zöldséges ételeket is, de olyat is, amire biztosan nem gondoltatok volna, de ettől függetlenül érdemes bátran kísérletezni és felfedezni új ízeket, technikákat. Egy dolog viszont nagyon fontos! Élvezzük ezt a folyamatot és a főzést.
Marhapörkölt
A klasszikus marhapörkölt az egyik olyan étel amiért érdemes ilyen edényt választani az elkészítéshez. A lassú főzés biztosítja, hogy a hús omlós és szaftos legyen, míg a zöldségek és a fűszerek ízei valójában eggyé válnak. A friss marhahús pörkölése találkozik pirított hagymával, fűszerrekkel és egy igazán ízgazdag ételt kapunk végeredményképpen, ami a hideg napokon pálinka nélkül is igazán melegítő élmény lesz. A lassú, hosszú főzés során a porhanyós, omlós hús és a zöldségektől, fűszerektől sűrű szósz együtt alkotják ezt a klasszikus magyar fogást.
Csirkepaprikás
Az isteni csirkepaprikás a pörkölthöz hasonlóan egy olyan klasszikus magyar étel, amire elég csak rágondolnunk a szívünk máris megtelik honvággyal. A gazdag, krémes paprikás lében úszó, omlós csirkedarabok a dutch ovenben igazán a mennybe kerülnek és a hosszú főzés során mély, gazdag ízeket vesznek fel. Természetesen galuskával vagy nokedlivel tálaljuk, amit a kellemes paprikással locsolunk kedvünkre. Egyszerűsége igazi gazdagságot rejt magában, a pocak egyik kellemes kényeztetése a csirkepaprikás, vétek kihagyni.
Zöldséges egytálétel
A zöldséges egytálétel épp az aminek hangzik: friss, szezonális zöldségek, mint például a sárgarépa, karalábé, zeller és brokkoli, együtt főve hozzák ki egymásból a legjobb ízeket, a fokhagyma és a friss fűszernövények pedig mélyítik ezt az ízkavalkádot. Rétegezzük egymásra a zöldségeket és egy jó minőségű alaplé vagy paradicsomszósszal öntsük fel. Süssük amíg megpuhulnak a zöldségek, majd a fedőt levéve érkezhet rá nagyobb mennyiségben rajt, hogy rápiruljon. Kiegészíthetjük persze kolbásszal, szalonnával, virlslivel, amivel csak jól esik, határ a csillagos ég.
Lábasban sült kenyér
Ha az eddigi receptötletek nem tetszettek volna, akkor ez biztosan fog! Milyen az öntöttvasban sült kenyér? Ropogós aranybarna külső, puha belső, ízletes szeletek és semmi atomfizika nincs, nagyon könnyen elkészíthető otthon is, mivel az edényben lévő pára biztosítja, hogy a kenyér egyenletesen átsült legyen. Ez a valóságos kulináris csoda egyszerűen készült: a sütés során a vasedény kitűnően tartja a hőt, így a kenyér egyenletesen sül, és a tészta szépen emelkedik. A fedő használatával a nedvesség sem párolog el így a pékáru nem fog kiszáradni. Csak képzeld el, ahogy a még frissen gőzölgő kenyeret vajjal kissé megkened és picit sózod. Ugye? Azt hiszem ebben a bekezdésen ennél többet nem is kell mondjunk.
Almás pite
Annyira sokoldalú ez az edény, hogy még desszertet is készíthetünk benne! Az almás pite ebben a formában készítve olyan végeredményt mutat, ahol az omlós tészta zamatos tölteléket rejt magában (persze frissen még nagyon forrót). Hőelosztás, mint az öntöttvas edények nagy előnye nagyon itt is jelentkezik, hiszen egységes, szép pitét fogunk kapni többek között a fedélnek is hála amely akadályozza a párolgást. Az elkészült pitéket érdemes kiegészíteni egy kis vanília fagylalttal és/vagy tejszínhabbal.
Vegyes zöldséges rizs
Mire jó még a forró vas? Többek között akár rizottó készítésére is, de most egy olyan zöldséges rizs elkészítését írjuk le, ami sok barátunknál vált népszerű fogássá, így mindenképpen tanácsoljuk kipróbálni. Szóval a forró vasra érkezik egy kis zsiradék, amiben megpirul a felkockázott hagyma és fokhagyma, illetve olyan zöldségek, mint a sárgarépa, cukkini, paprika, borsó, határ a csillagos ég. Levet fognak ereszteni, ezt érdemes majd elpárolni. Ekkor érkezik a rizs, amit szintén átpirítunk (ezért is fontos, hogy a zöldségek leve elsüljön). Jöhet egy kevés fűszer, például só, bors, fokhagyma és zöldfűszerek, majd érkezhet rá víz vagy alaplé és fedő alatt, alacsony lángos puhára főzzük az egész fazék tartalmát. Sült húsok mellé nagyszerű köret, de természetesen önmagában fogyasztva is kiváló választás.
Chili con carne - lassan, de biztosan főzve
Még a bejegyzés elején említettük, hogy ez az edény Hollandiából indulva hódította meg Angliát és Amerikát, aminek ékes bizonyítéka a népszerű és fenséges mexikói étel, a chili con carne. Ebben az ételben szintén találkozik az öntöttvas edény hőtartó képessége és egyenletes hőelosztása, így a chilis bab összetevői tökéletes forrnak egybe. A folyamt egyszerű: a forró vasban zsiradékon megpirítjuk a hagymát és a fokhagymát, majd a hús is érkezhet és miután elpároltuk a vizet jöhet a chili, a bab, a paradicsom és olyan zseniális fűszerek mint a koriander vagy épp a kömény. Miután összefogattuk, felöntjük megfelelő mennyiségű vízzel és hagyjuk had tegye az edényünk a dolgát. Az ízek ezáltal elmélyülnek és összefonódnak, a fazékban egyesül és étellé válnak a hozzávalók. Érdemes hozzá tálaláskor egy kis tejfölt és friss koriandert is párosítani, de ami a legfontosabb, hogy az utolsó pár perc főzésre érkezzen az edénybe néhány szem étcsoki. Higgyétek el, zseniális lesz!
Francia hagymaleves
A fenti receptek közül hiányoztak a levesek, amit most sürgősen pótolunk is. Persze bármely nagyszerű levest elkészíthetjük egy ilyen edényben, a választásunk és ajánlásunk most a francia hagymalevesre esett. Főleg megfázásos időszakban jön jól egy tápláló, baciűző leves, amire ez a krémes leves tökéletes választás, hiszen a karamellizált hagyma, a sűrű alaplé és a sajt szuper egyvelege biztosan meggyógyít minket.
Tészta egytálétel
Olyan tésztás ételt is könnyen elkészíthetünk dutch ovenben, mint a gombás tészta oldalassal. Ez egy kevésbé elterjed, szaftos egytálétel. Először az odalast készítjük elő, mégpedig azzal, hogy lepirítjuk a vasedényben. Így a hús kap egy is pörkölést és gazdagabb ízeket. Félre is tehetjük pihenni, majd helyére érkezhet a gomba, a hagyma, a fokhagyma, amelyek elég sokáig fogják magukból ontani a nedvességet. Visszatesszük az oldalast, melléteszünk kockázott paradicsomot, fűszerezést és a tésztát, majd összekeverés után felöntjük húslével és/vagy paradicsomlével. A fazekat lefedve hosszabb időn keresztül hagyjuk főni, amíg a hús és a tészta is megpuhul. A végeredmény egy sűrű, szaftos nagyon ízletes tésztaétel lesz, amiben dominálni fognak a lágy, mégis mély ízek.
Vegán lencsepörkölt
Húsmentes napokon vagy épp vegánként sem dobhatjuk a sarokba az öntöttvas dutch ovenünket! Készítsünk benne tápanyagokban gazdag lencsepörköltet. A már-már szokásos forró edénybe lepirított hagymák mellé az lencse is érkezik hőkezelésre, kockázott sárgarépa és zeller társaságában. Pörkölés, párolás után fűszerezhetjük épp úgy, ahogy mintha húsos pörköltet készítenénk, figyelve a pirospaprikára. Egy kis alaplével vagy vízzel felöntve főzzük, amíg a lencse meg nem puhul és sűrű pörköltöt nem kapnunk.