Hogyan válasszuk ki a megfelelő öntöttvas edényt?
Ha egy igazán tartós és kerti főzéshez is alkalmas öntöttvas edény mellett szeretnénk letenni a voksunkat, akkor hozunk néhány tanácsot mire érdemes odafigyelni a választás során.
Mire figyeljünk, ha edényt választunk?
Az edény mérete és formája
Az öntöttvas edények kiválasztása fontos döntés, amely jelentősen befolyásolhatja a főzési élményt. Az alábbiakban néhány szempontot sorolunk fel, amelyek segítenek a megfelelő edény megválasztásában: Az öntöttvas edények számos méretben és formában kaphatók. Gondoljuk át, milyen ételeket szeretnénk készíteni. Egy dutch oven például ideális lassú főzéshez vagy nagyobb adagok elkészítéséhez, míg egy kisebb serpenyő tökéletes lehet a tojások vagy palacsinták készítéséhez.
Bevonat
Néhány öntött edényt zománc bevonta borít, amely megkönnyíti az ételek elkészítését és a tisztítást. A "sima", natúr öntöttvas edényt viszont először ki kell égetni, de ha megfelelően ápoljuk és karbantartjuk, akkor évtizedekig hű társunk lesz.
Markolatok és fogantyúk
Az öntöttvas edények a használatuk során nagyon forrók lehetnek, ezért fontos, hogy a markolatok és fogantyúk jól foghatók, stabilak és biztonságosak legyenek. Egyes modelleknél a markolatok szigeteltek, hogy megvédjék a kezünket a hőtől, de ha szigetelt, akkor jó eséllyel nagyobb hőfokra nem szabad betenni őket a sütőbe. Érdemes inkább egy külön hőálló kesztyűvel dolgozni és megfogni így biztonság is adott és az edény használható grillsütőben, kemencében egyaránt.
Az edény súlya
Az öntöttvas edények egyik legismertebb tulajdonsága, hogy nehezek. Ezt akkor is vedd számításba, ha ajándékba szánod az edényt. Ha viszont öntöttvas edényt hirdetnek számunkra, az mégis túlságosan könnyű, akkor mérlegeljük a helyzetet és tegyük fel a kérdést, hogy vajon minden rendben van-e?
Ár
Az öntöttvas edények ára jelentősen változhat. Fontos megtalálni a megfelelő egyensúlyt a költség, a minőség és a szükségleteink között. Ne feledjük, hogy egy jó öntöttvas edény hosszú távú befektetés, amely évtizedekig szolgálhat minket, ha jól gondozzuk. Az öntöttvas edények kiválasztása nem csak az árról szól. Fontos figyelembe venni az edény méretét, formáját, bevonatát, a markolatokat és a súlyát is, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb darabot. Nyugodtan matekozzunk! Ha egy serpenyőt találunk néhány ezer forintos áron, amiről sajnos tudjuk azt is, hogy jövőre már újat kell majd venni, akkor az valójában nem érte meg. Az öntöttvas serpenyő talán az átlagos ár felett érhető el, de hosszú élettartamuk miatt sokkal jobb megtérüléssel számolhatunk. [products ids="7409,7351,7440"]
A leggyakoribb hibák elkerülése
Túlmelegítés
Az öntöttvas hihetetlenül jól megtartja a hőt, ami azt jelenti, hogy nagyon forróvá válhat, ha túl hosszú ideig melegítjük. Ez égéshez vezethet, és ronthatja az étel ízét. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, mindig kezdjük a főzést alacsony vagy közepes hőfokon, és szükség esetén finoman emeljük a hőmérsékletet.
Nem megfelelő kiégetés
Ezeket az edényeket ki kell égetnünk mielőtt először használnánk őket. Ez nagyon egyszerű lépést jelent, mégpedig azt, hogy vékony rétegben bevonjuk őket olajjal, majd hosszú ideig sütjük, hogy az olaj beleépüljön az edény felületébe. Ha ezt nem tesszük meg, az ételek könnyen odaragadhatnak az edényhez.
Túl sok vizet használunk a tisztításhoz
Az öntöttvas edényeket soha nem szabad beáztatni vagy mosogatógépben mosni, mert ez elősegítheti a rozsdásodást és eltávolítja a kiégetéssel létrehozott védőréteget . Ehelyett használjunk egy kis vizet és egy nem fém alapú szivacsot vagy kefét a tisztításhoz.
Az edény nem szárad meg
Az öntöttvasnak hajlamos a rozsdásodásra, ha nedvesen hagyjuk. Mindig töröljük szárazra az edényt miután elmostuk, és ha szükséges, kevés olajjal átkenve tegyük el a későbbi használatra.
Savas ételek főzése
Bár az öntöttvas edények rendkívül sokoldalúak, nem feltételneül ideálisak csak savas ételek, mint pl paradicsomos ételek főzésére. A savas ételek feloldhatják az öntöttvas bevonatát, és fémes ízt adhatnak az ételnek. Az öntöttvas edények kezelése némi gyakorlatot igényel, de ha figyelünk a fent említett tippekre, könnyen elkerülhetjük a leggyakoribb hibákat, és hosszú időn át élvezhetjük az öntöttvas edények előnyeit.
Öntöttvas edények tárolása
Teljes száradás
Mielőtt eltennénk, győződjünk meg róla, hogy teljesen száraz. Mint már említettük, a nedvesség rozsdásodást okozhat. Ha szükséges, hagyjuk a sütőben vagy a tűzhelyen néhány percig, hogy biztosan megszáradjon.
Olajréteg
Tárolása előtt hasznos lehet vékony olajréteggel bevonni a belső felületüket. Ez segít megőrizni a kiégetés adta védőréteget éss megakadályozza a rozsdásodást, illetve előkészíti az edényt a következő használatra.
Elhelyezés
Célszerű ezeket az edényeket úgy tárolni, hogy ne érintkezzenek egymással, mivel a súlyuk kárt okozhat a felületükön. Ha több öntöttvas edényt tárolunk egymás mellett, helyezzünk közéjük papírtörlőtvagy szövetet, hogy megvédjük őket a karcolásoktól és ütődésektől.
Levegő, szellőzés
Az öntöttvas edényeknek szükségük van egy kis szellőzésre, légáramlásra, hogy elkerüljék a páralecsapódást és a rozsdásodást. Ha lehetséges, hagyjuk a fedeleket kissé résnyire, vagy tároljuk őket a fedél nélkül.
Hőmérséklet és páratartalom
Az ideális az, ha az öntöttvas edényeket száraz, hűvös helyen tároljuk, ahol nincs hirtelen hőmérséklet-változás vagy magas páratartalom. Az öntöttvas edények gondos tárolása segít megőrizni a minőségüket, és biztosítja, hogy évekig, sőt évtizedekig használhatóak maradnak.